EMC vinder voldsom budkrig om Data Domain

EMC overtager Data Domain efter en voldsom budkrig mod NetApp, der har hævet prisen markant.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Storage-selskabet Data Domain accepterer at lade sig overtage af EMC for 33,5 dollar per aktie. Dermed er den voldsomme budkrig mellem EMC og den anden bejler til Data Domain, NetApp, angiveligt slut.

Data Domain meddeler, at selskabet har underskrevet en uigendrivelig overtagelses-aftale med EMC.

Aftalen annullerer den tidligere annoncerede fusions-aftale med NetApp, der dog modtager et plaster på såret på 305 millioner kroner, som Data Domain betaler for at annullere den hidtidige aftale.

Efterspurgt teknologi

Det var oprindeligt NetApp, der meldte sig som bejler til Data Domain, der udvikler såkaldte data-deduplikerings-produkter.

Data-deduplikering er en arkiverings-teknologi, der sletter bestemte data-kopier, så storage-kapaciteten udnyttes bedre.

NetApp-konkurrenten EMC gik til modangreb med et overbud i begyndelsen af juni.

Data Domains bestyrelse meddeler, at den vurderer, at det er bedst for selskabets aktionærer at accepterer EMC's tilbud. EMC's tilbud udløber formelt 17. juli, men EMC kan vælge at forlænge det, hvis behovet skulle opstå.

NetApps bestyrelsesforman og koncernchef, Dan Warmenhoven, siger, at selskabet alene er fokuseret på at skabe langsigtet værdi for aktionærerne.

"Vi kan derfor ikke retfærddiggøre en dyr og udvandende budkrig, der vil formindske de strategiske og finansielle fordele ved en fusion," Dan Warmenhoven.

Budkrigen mellem de to selskaber understreger den voksende markedsinteresse for de-duplikering, der kan anvendes til at begrænse storage-behov for mange typer data.

Data Domain har været pioner på området.

EMC skal betale 2,1 milliarder dollar - eller 11,3 milliarder kroner - for selskabet, som NetApp oprindeligt bød 1,5 milliarder dollar for.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S